REJESTRACJA ONLINE

REGULAMIN SKLEPU INTERNETOWEGO

453 410 101

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Jak działają leki antydepresyjne?

18 lipca 2021

Aby rozumieć sposób działania leków antydepresyjnych warto znać rolę kliku neuroprzekaźników w depresji: serotoniny, dopaminy, noradrenaliny, GABA i oksytocyny. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w naszym artykule o depresji z punktu widzenia neuronauki.

Trzy pierwsze z nich mają szczególne znaczenie w przypadku leczenia farmakologicznego. Różne leki dostępne na rynku za zadanie wpłynąć na jakość i ilość poszczególnych neurohormonów.

Dobór odpowiedniego antydepresanta wymaga od lekarza przeanalizowania występujących objawów i zastosowania leku, który będzie oddziaływał na ten z neuroprzekaźników, którego poziom uległ rozregulowaniu. Czasem skuteczne leczenie obejmuje łączenie kilku leków dla uzyskania optymalnego efektu.

Chcemy w skrócie przybliżyć Wam mechanizm działania antydepresantów. Omówimy go na przykładzie leków z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny.

W pierwszej kolejności mają one za zadanie zwiększenie ilości neuroprzekaźnika w przestrzeni międzysynaptycznej, dzięki czemu wzrasta jej zagęszczenie. Może to na początku leczenia wywołaćżne skutki uboczne. Dzieje się tak aż do momentu, kiedy lek uruchomi dodatkowe procesy wewnątrzkomórkowe, które na stałe zmieniają budowę i funkcjonowanie komórek mózgu. Badania pokazują, że stosowanie leczenia farmakologicznego w depresji zmienia ekspresję genów.

W skrócie – przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych zmienia strukturę naszego układu nerwowego, tak, aby mógł on działać w przyszłości zdrowiej i efektywniej.

Pamiętaj, że leki antydepresyjne może przepisać wyłącznie lekarz!