REJESTRACJA ONLINE

REGULAMIN SKLEPU INTERNETOWEGO

453 410 101

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Lęk - kiedy to normalne uczucie staje się problemem?

18 lipca 2021

Lęk - kiedy to normalnie występujące uczucie staje się problemem?

Znasz pewnie ten stan, kiedy na coś czekasz i nie jesteś pewien, jak się potoczy. Wiesz, jak to jest, gdy towarzyszą Ci wątpliwości, niepewność, obawa. Może czasem kwestionujesz swoje decyzje i wybory. Każdemu z nas się to zdarza. Jako ludzie potrafimy postrzegać swoje życie w perspektywie czasu – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kiedy nadmiernie koncentrujemy się na tym, co będzie – odczuwamy lęk. Czym on jest i po czym poznać, że przeradza się w zaburzenie?

Lęk jest uczuciem, które pojawia się w efekcie wyobrażania sobie zagrożenia. Wystarczy, że zaczniemy w czarnych barwach myśleć o swojej przyszłości i voila! Mimo iż nic niebezpiecznego może się w tej chwili nie dziać, doświadczamy identycznej reakcji organizmu jak w przypadku strachu, który pojawia się w odpowiedzi na realne ryzyko dla życia i zdrowia.

Ludzie to gatunek, który wykształcił sobie umiejętność przewidywania zagrożenia – być może dlatego udało nam się przetrwać i rozwinąć. Jeśli dzięki temu zasobowi, stajemy się bardziej rozważni i lepiej przygotowujemy się do różnych życiowy przedsięwzięć – to znaczy, że konstruktywnie wykorzystujemy swój lęk. Zdarzyć się jednak może, że zaczynamy zbyt intensywnie i nadmiarowo reagować, co w znaczny sposób zaburza codzienne funkcjonowanie.

Jeśli lęk lub obawa dotyczą większości codziennych spraw, pojawiają się uporczywie w postaci zamartwiania się i wpływają ograniczająco na człowieka – może być to sygnał, że mamy do czynienia z zespołem lęku uogólnionego (Generalised Anxiety Disorder - GAD).

Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją ICD-10 o GAD mówimy wtedy, gdy przez okres przynajmniej pół roku pojawiło się wyraźne uczucie napięcia i zaniepokojenia o codzienne, czasem prozaiczne problemy i zdarzenia wraz z towarzyszącym temu przekonaniem, że coś złego może się zdarzyć. Obawom towarzyszy również pobudzenie współczulnego układu nerwowego przejawiające się poprzez: szybsze bicie serca, pocenie się, drżenie, trudności z oddychaniem, suchość w jamie ustnej, przypływy zimna i gorąca, drętwienie, mrowienie. Pojawić się również może uczucie depersonalizacji i derealizacji, lęk przed utratą kontroli lub popadnięciem w obłęd, nieuzasadniony lęk przed śmiercią. Zdarza się, że występuje również uczucie napięcia, znaczna trudność w odprężeniu się, bóle mięśni, zwiększona czujność oraz nadmierna reakcja w sytuacji zaskoczenia. Można doświadczać również trudności z zasypianiem ze względu na nadmierne zamartwianie się oraz kłopoty z koncentracją i pamięcią. Istotnym czynnikiem przy dokonywaniu diagnozy, jest to w jakim stopniu wyżej wymienione objawy wpływają na jakość życia i codzienne funkcjonowanie.
Jeśli zauważysz u siebie wyżej wymienione objawy, warto zwrócić się do lekarza lub psychologa, który będzie w stanie określić, czy pomocne będzie leczenie farmakologiczne lub psychoterapia. Pamiętaj, że jakość Twojego życia jest bardzo ważna – nieproporcjonalnie wysoki poziom lęku nie musi być jego częścią.